Welcome to the LEAP Q&A Forum

Find your questions answered. Here.

GRE - Quantitative Reasoning - Algebra

The total cost of 8 bagels at a bakery is x dollars. At this cost per bagel, which of the following represents the total cost, in dollars, of y bagels?

The total cost of 8 bagels at a bakery is x dollars. At this cost per bagel, which of the following represents the total cost, in dollars, of y bagels?

1. 8/xy

2. 8x/y

3. 8y/x

4. 8xy

5. xy/8

Cost of 8 bagels = x
Cost of 1 bagel = x/8

cost of y bagels = xy/8